Rafał Gręźlikowski faktyczny dramat przekuł w coś pozytywnego. Został sportowcem uprawiającym rozmaite dyscypliny sportu. Był mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w biegu na 200 metrów, wielokrotnym mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc, wicemistrzem Polski w pięcioboju siłowym. Przed kilkoma laty porzucił sport wyczynowy. Obecnie największą przyjemność sprawiają mu turystyczne wyprawy rowerowe. I właśnie im poświęcił znaczną część naszego spotkania.

Według relacji Rafała nie jest najważniejsze pokonanie setek kilometrów. Największe bariery, ale i największe sukcesy odnosimy w naszym umyśle. Bohater spotkania dzięki swojej postawie zachęca innych niepełnosprawnych do przełamywania przeszkód i przeciwności losu, do szukania sensu życia poprzez poznawanie ciekawych miejsc i ludzi.

Podczas spotkania pokazywał zdjęcia i filmy ze swoich wypraw. Zawsze podróżuje samotnie. Wtedy zmysły wyostrzają się maksymalnie, każdy szczegół krajobrazu jest wielokrotnie spotęgowany. Lata doświadczeń sprawiły, że wie jak wędrować bezpiecznie, mimo kilkunastu stopni poniżej zera czy spać w namiocie w odludnej okolicy.

Mówił też nam o swojej największej z pasji jaką są zamki, a szczególnie ich ruiny. Na terenie Polski odwiedził ich już ponad 300 oraz kilkadziesiąt poza granicami. Wydał książkę pt. "Zamki, ruiny i legendy", która jest zaledwie wstępem do przedstawienia wielu znanych, ale również kompletnie zapomnianych miejsc warownych w naszym kraju.

Było to wspaniałe spotkanie – spotkanie człowieka, kóry pomimo przeciwności losu pięknie żyje, realizuje swe pasje, uwielbia rozmawiać z ludźmi, bo - jak sam twierdzi - jest świadomy ulotności zdrowia, więc czerpie z chwili obecnej najwięcej ile się da.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 



 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com