Większość lidzbarczan zna Mariolę jako nauczycielkę muzyki i historii w jednej z lidzbarskich szkół. Czasem spotykamy ją podczas pracy reporterskiej dla Gazety Lidzbarskiej. Od kilku lat prowadzi swojego bloga, na którym postanowiła dokumentować kościoły Warmii. Jak tylko znajdzie chwilę czasu, wraz z mężem udaje się na włóczęgę po warmińskich bezdrożach.

Jak sama przyznaje, jej zdjęcia mają stanowić przede wszystkim wartość dokumentacyjną, która pozwoli pokazać stan zachowania tych zabytków. Niewątpliwie wiele z nich posiada także dodatkowe walory estetyczne i artystyczne. Do tej pory udokumentowała już dokładnie kościoły w północnej części naszego regionu. Na jej stronie odnajdziecie oprócz fotografii, dokładne opisy miejscowości oraz architektury wybranego obiektu. Opisy tworzone są z pomocą fachowych źródeł i stanowią cenną wskazówkę dla wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą sakralną Warmii.

Na spotkaniu w Oranżerii Kultury udaliśmy się na wirtualną wędrówkę po wiejskich kościołach powiatu lidzbarskiego. Jest ich aż 27! Wiele z nich o gotyckich rodowodach, była świadkami bogatej warmińskiej historii. Niektóre są bardzo znane – jak na przykład Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, niektórym przydałaby się natychmiastowa pomoc – jak niezwykłemu kościołowi w Chwalęcinie. Wszystkie stanowią niepowtarzalne i wyjątkowe dziedzictwo naszego regionu. Z pewnością działania, podejmowane przez pasjonatów takich jak Mariola Karpowicz, przyczyniają się do ich zachowania w pamięci i propagowania wiedzy na ich temat.

 

Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 



 

 




Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com