Cymbały wileńskie to instrument, który przywędrował do naszego regionu po IIWŚ wraz z przesiedleńcami z Kresów Wschodnich. Historia instrumentu to także losy ludzi, których powojenna sytuacja polityczna na stałe związała z Warmią i Mazurami. Na przykładzie Józef Krupskiego możemy poznać nie tylko losy pojedynczej osoby, ale także wielką historię stojącą w tle jego życiorysu. Powojenne repatriacje, będące w dużej mierze wysiedleniami, próby adaptacji w nowej sytuacji życiowej i wreszcie powroty do muzyki. Do muzyki, czyli namiastki ojczyzny i zakorzenionej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

            Wystawa „Wal niebieski” wzięła swój tytuł od jednego z utworów granych przez Józefa Krupskiego. Zobaczyć można na niej nie tylko plansze, ale także książki i różne pamiątki związane z jego osobą. W skład eksponatów wchodzą instrumenty – jeden pokazywany tylko na ekspozycji i drugi, na którym każdy z odwiedzających może spróbować swoich sił.

            Cymbały wileńskie wplatają się również w historię Lidzbarka Warmińskiego. To właśnie na dziedzińcu zamkowym od roku 1978 odbywały się tzw. Zajazdy Cymbalistów, na których mistrzowie instrumentu prezentowali swoje umiejętności. Zajazdy były także spotkaniem ludności z Kresów, gdzie wspólnie opowiadano historie i dzielono się wspomnieniami swojej utraconej ojczyzny.

            W związku z wystawą Oranżeria przygotowała zajęcia edukacyjne, na których można dowiedzieć się więcej o powojennych migracjach ludności i jaki wpływ miały one na kształtowanie się naszego regionu. Punktem centralnym zajęć są cymbały wileńskie i muzykujący na nich mieszkańcy Warmii i Mazur.

            Wystawę będzie można obejrzeć do końca listopada, zapisy na zajęcia: oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 


 




 



 

 




Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com